Niewidzialni pracownicy w firmach

Gdy słyszymy od kogoś albo czytamy w gazecie o tym, że jakaś duża firma odnosi bardzo duży sukces, to wówczas przed oczami mamy osoby ubrane w garniturach, które są w zarządzie albo prezesa, czy też dyrektora. Ewentualnie bierzemy pod uwagę menedżerów i kierowników, którzy zarządzają innymi osobami. Zapominamy jednak o niewidzialnych pracownikach, którzy zawsze są rdzeniem szczególnie nowocześnie zarządzanych firm usługowych oraz produkcyjnych. To oczywiście osoby, które znają się na innowacyjnych technologiach i są odpowiedzialni na przykład za procesy produkcyjne lub sferę zabezpieczeń internetowych. To właśnie ich kwalifikacje będą gwarantowały lepszą komunikację pomiędzy pracownikami, a także sprawniejszą pracę.

Chodzi przecież nie tylko o inżynierów, ale również programistów i informatyków. Będą oni pracowali u dużych producentów oferujących najlepsze automaty za darmo, ale także nawet w bardzo małych firmach, które zatrudniają kilkanaście osób, choć jednocześnie wymaga się w takich miejscach bardzo mocnych zabezpieczeń. W dzisiejszych czasach szczególnie dużym problemem będzie cyberprzestępczość, która jak się okazuje, w dobie pandemii będzie coraz częściej zauważana, o czym zresztą mówią sami inwestorzy.

Docenianie niewidzialnych specjalistów

Niestety pracodawcy zapominają o nich, ponieważ nie zawsze będą mieli z nimi bezpośredni kontakt. Okazuje się, że jest to grupa zawodowa jedna z najbardziej niedocenianych w bardzo różnych branżach zajmujących się produkcją, handlem i usługami. A to właśnie przecież ci specjaliści są najcenniejszym skarbem dla firmy, jeżeli analizujemy zasoby ludzkie. To oni będą budować grunt technologiczny oraz zabezpieczający, dzięki któremu firma w ogóle może funkcjonować. Ich działanie można porównać do budowy fundamentów pod dom. Nieruchomość bez tych ostatnich, by runęła i to samo można powiedzieć o firmach, które bardzo szybko miałyby zablokowaną linię produkcyjną lub natychmiast zostałyby zaatakowane przez cyberprzestępców, gdyby nie specjaliści od technologii internetowych. 

Problem ten, jak się okazuje, dotyczy nie tylko innych państw, ale występuje również w Polsce. Szczególnie w naszym kraju wydaje się, że jest jeszcze dużo do zrobienia, bo widać, że nadal pracodawcy nie do końca wiedzą jak należy traktować pracowników, a sami pracownicy wciąż uważają, że takie relacje są jak najbardziej w porządku. To kwestia przyzwyczajenia, choć widać tu też rodzącą się świadomość pracowniczą.

Nie tylko pieniądze są ważne

Pracodawcy też zdają się zapominać, że ludzie są przede wszystkim istotami ludzkimi, a więc społecznymi. Każdy niezależnie od statusu majątkowego oraz wykonywanych zadań zawodowych, będzie wymagać większej lub mniejszej wagi. Uznanie jego dorobku zawodowego również jest bardzo istotne. Innymi słowy, każdy, kto jest w jakiejś drużynie pracowniczej, oczekuje, że też będzie zauważony i doceniony. 

Najlepszym przykładem są jeszcze specjaliści od technologii internetowych. Jak wiemy, są oni bardzo dobrze wykształceni i mają duże doświadczenie zawodowe. Zarabiają też oczywiście niemało, ale czasami narzekają, że są pomijani. Nie brakuje też sytuacji, że taka relacja w pracy na tyle była dotkliwa psychicznie dla nieco wrażliwszych specjalistów, że rezygnowali z intratnych posad i przechodzili na samozatrudnienie. Ważne jest, więc aby przełożeni oraz właściciele firm dostrzegli tych specjalistów i traktowali ich tak jak innych. Powinni też pamiętać, że bez dobrych relacji w firmie i pracownicy nie będą zadowoleni. Przecież tylko pracownik, który czuje się komfortowo psychicznie, może być bardziej wydajny.