GeForce Now na iOS jako aplikacja internetowa

Dziś dzięki stronom internetowym zyskujemy dostęp do kasyn proponującym nam bonus bez depozytu, jak i do serwisów społecznościowych. Jednak coraz częściej popularne stają się usługi w chmurze. Jedną z nich jest usługa gier w chmurze GeForce Now firmy Nvidia. Ma ona stać się dostępna na iOS poprzez przeglądarkę internetową. Co zatem warto o niej wiedzieć?

GeForce Now wchodzi na iOSa

Typowa polityka, jaka stosowana jest przez Apple App Store, sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na ominięcie oficjalnego sklepu Apple. Zrobił tak między innymi Epic Games, który wywołał głośną wojnę z Apple, zakończoną na razie usunięciem z App Store Fortnite’a i innych produkcji Epic Games. Jednak wraz z producentem i dystrybutorem gier podążył w pewnym sensie Microsoft, a teraz Nvidia.

Znana marka dołącza do innych dostawców gier w chmurze, decydując się na ominięcie Apple App Store i uruchomienie mobilnej wersji aplikacji internetowej usługi GeForce Now. Od teraz ma być ona dostępna w wersji beta, dzięki czemu praktycznie każdy z ponad 5 milionów zarejestrowanych użytkowników usługi może uruchomić GeForce Now za pomocą mobilnej przeglądarki Safari na iPhonie lub iPadzie. Nvidia chce przy okazji rozszerzyć obsługę swojej wersji GeForce Now opartej na Chrome na komputery stacjonarne, dzięki czemu obecna będzie nie tylko Chromebookach, lecz także na Androidzie, Linuksie i Macu.

Poprzez partnerstwo Nvidii i Epic Games w zakresie gier w chmurze, możliwe jest już teraz strumieniowe przesyłanie tytułów z Epic Game Store na platformie Nvidia. Dla osób, które w wyniku bana Apple na Fortnite’a nie mają dostępu do gry na urządzeniach z jabłkiem, może to być prosta droga do powrotu na serwery. Apple z pewnością nie spodziewało się takiego obrotu spraw i nie wiadomo, czy nie będzie chciało walczyć o swoje prawa. Wiemy jednak, że w przypadku wspomnianej gry w GeForce Now na iOS, aktualnie Epic i Nvidia współpracują, aby wprowadzić w niej ulepszone sterowanie dotykowe, które będzie dostosowane do nowego sposobu rozgrywki.

Aktualnie coraz większa biblioteka gier w GeForce Now najlepiej sprawdza się na urządzeniach mobilnych z gamepadem. Jednak dokonywanie zmian w sprawie sterowania dotykowego sprawi, że stanie się ona bardziej uniwersalna oraz popularna. Już niedługo wszyscy gracze mobilni Fortnite będą mogli odebrać ją w sklepie Epic na PC, zalogować się na swoje konto i znaleźć grę w wersji GeForce Now na iOS. Pozostałe osoby nie będą mieć przy tym żadnych problemów z synchronizacją danych na różnych platformach. Oczywiście większość osób z iOSa zapewne chciałaby powrotu do dawnego systemu rozgrywki, jednak zawsze takie obejście jest lepsze niż żadne.

Zmiany przeciw amerykańskiemu gigantowi wynikają z błędnej polityki firmy. Jeszcze niedawno Apple twierdziło, że osoby korzystające z urządzeń Apple’a zgodnie z zadami App Store nie będą mogły legalnie korzystać z usług strumieniowych Google, Microsoftu, Nvidii. Później firma poszła o krok dalej, twierdząc, że gry z tych usług powinny być przesyłane indywidualnie do przeglądu w App Store, a po akceptacji będą podlegać 30-procentowej prowizji. Negatywnie o tych pomysłach wypowiedział się Facebook, który został wsparty przez Microsoft. Nvidia wraz z Microsoftem zdecydowały się przejść na mobilną stronę internetową, zamiast próbować współpracować z Apple w ramach App Store. Microsoft planuje wypuścić wersję xCloud na iOS w przyszłym roku, zaś Nvidia już teraz uruchamia wersję beta GeForce Now opartą na WebRTC w mobilnym Safari.

W ramach opisywanej usługi można korzystać z kontrolerów, takich jak gamepad Xbox One i DualShock 4 firmy Sony, a także obsługiwanych kontrolerów mobilnych. Zdaniem Nvidii większość z ponad 750 gier z biblioteki będzie równie dobrze działać na urządzeniach mobilnych.