Jakie wybrać aplikacje do nauki języków?

Dziś jak nigdy w historii mamy największe możliwości nauki czy rozrywki bez wychodzenia z domu. Za pomocą smartfonów możemy sprawdzać darmowe gry owoce, grać w gry sieciowe. Jednak my byśmy chcieli się skupić na możliwościach nauki. Obecnie powstało lub cały czas powstaje wiele ciekawych mobilnych aplikacji do języków obcych. Możemy dzięki temu z pomocą smartfona uczyć się angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego. Sprawdzamy zatem to, jakie są ciekawe aplikacje do nauki.

Busuu

Busuu to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych i polecanych platform do nauki języków obcych. Na całym świecie korzysta z niej ponad 100 milionów osób, które mogą wybrać dla siebie 1 z 12 języków obcych. Dostępna jest tutaj nauka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, japońskiego, portugalskiego, rosyjskiego, a nawet polskiego. Możliwa jest tu nauka zarówno w trybie online, jak i offline, pełne kursy językowe, konwersacje z rodzimymi użytkownikami języka. W wielu przypadkach wystarczy jedynie 10 minut dziennie, a nauka przyniesie już spodziewane efekty. Aplikacja umożliwia planowanie nauki, trening słownictwa, sprawdzanie gramatyki. Warto wiedzieć, że dostępnych jest tu kilka kursów, zarówno dla początkujących, zaawansowanych, jak i nawet do celów turystycznych. Aplikacja jest darmowa, jednak korzystanie ze wszystkich funkcji wymaga wykupienia pakietu premium.

Memrise

Ogromnym od lat powodzeniem również cieszy się Memrise. Posiada o wiele bardziej rozbudowaną bazę języków obcych, dzięki czemu można tu również znaleźć takie, które nie są zbyt popularne w szkołach językowych. Jej nadrzędną zasadą jest nauka poprzez słówka oraz pamięć. Wykorzystuje zatem mnemotechniki, przez co łatwiej jest nam zapamiętywać konkretne słowa czy zwroty. To trochę świat rebusów, gierek, gdzie oglądanie tych samych słów i obrazków zwiększa nasze możliwości przyswajania wiedzy. Z aplikacji korzysta ponad 50 milionów osób, które postawiły na przydatne życiowo umiejętności językowe. W bazie aplikacji znajduje się także ponad 30 tysięcy materiałów filmowych z rodzimymi użytkownikami języków obcych. Z pomocą takich interaktywnych gier do nauki i ćwiczenia słówek można w wolnej chwili uczyć się czegoś nowego. Także i ta aplikacja jest darmowa, jednak dostęp do wszystkich funkcji jest płatny.

Duolingo

Równie dużą popularnością wśród użytkowników mobilnych cieszy się Duolingo. Jest to aplikacja umożliwiająca naukę ponad 30 języków obcych. To bardzo proste i intuicyjne oprogramowanie, dzięki któremu łatwo jest przyswajać naukę. Nasze lekcje w Duolingo dostosowują się do naszego stylu nauki. Ćwiczenia, które będziemy wykonywać, są opracowane w taki sposób, aby służyły efektywnej nauce oraz powtarzaniu słownictwa. Mamy tu zarówno system ocen, jak i nagród za nasze zadania. Za poprawne odpowiedzi dostajemy wirtualne monety, odblokowujemy kolejne poziomy. Przy błędnej odpowiedzi z kolei dostajemy od razu prawidłowe rozwiązanie. Według badań już nawet 34 godziny zajęć z Duolingo odpowiadają jednemu semestrowi nauki na uniwersytecie. W tym wypadku aplikacja jest darmowa, a wersja premium usuwa reklamy i daje dostęp do kilku dodatkowych funkcji.

Babbel

Babbel to z kolei aplikacja, która na poziomie podstawowym umożliwia naukę języka angielskiego lub niemieckiego. Można tutaj zacząć od poziomu podstawowego i przejść aż do zaawansowanego. Dostępna jest jednak również nauka innych języków, w tym włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego, szwedzkiego, jednak trzeba wtedy wybrać inny tryb wyświetlania zawartości strony. W aplikacji przygotowano dla nas trwające między 10 a 15 minut lekcje, a wszystkie nasze postępy zapisywane są w chmurze. Dzięki temu będziemy mogli kontynuować potem pracę na komputerze. Dostępne są tu zarówno pisemne, jak i w formie audio lekcje i kursy języka, funkcja rozpoznawania mowy, liczne wskazówki ekspertów.