Kultowe wojenne FPS-y

Gry komputerowe towarzyszą nam już tak długo, jak elektroniczne gra jednoręki bandyta owoce. Gramy na nie zarówno na pecetach, jak i domowych czy przenośnych konsolach. Z pewnością już od blisko 30 lat powodzeniem cieszą się wojenne FPS-y. Zapoczątkowane zostały one przez Wolfensteina 3D, a dziś mamy do czynienia z wyjątkowymi produkcjami. Na przestrzeni lat ukazało się wiele ciekawych, wręcz kultowych dzieł. Chcielibyśmy zatem wspomnieć o kilku z nich.

Medal of Honor: Allied Assault

Nie da się ukryć, że to wydana w 2002 roku gra Medal of Honor: Allied Assault na lata wyznaczyła drogę dla całego gatunku wojennych FPS-ów. Osoby, którym zdarzyło się zagrać w tę produkcję, pewnie od razu sobie przypominają lądowanie w Normandii na plaży Omaha. Można powiedzieć, że w pewnym sensie było to przeniesienie scen z Szeregowca Ryana. Ta niezwykle trudna i na tamte czasy realistyczna misja wywierała na graczach ogromne wrażenie. Oczywiście była ona tylko częścią całej kampanii. Jako amerykański żołnierz braliśmy udział w walkach w Afryce, Francji czy też niszczeniu bazy z rakietami V2. Twórcy zadbali o historyczne umundurowanie, broń i pojazdy, jak i również typy przeciwników.

Wolfenstein: Enemy Territory

W 2003 roku pojawiła się gra Wolfenstein: Enemy Territory, która stanowiła darmowy dodatek do gry Return to Castle Wolfenstein. Stała się ona szybko popularnym, a dziś wręcz kultowym dziełem multiplayer, które mimo kilkunastu lat na koncie wciąż ma zagorzałych fanów. Gra ta z chwilą premiery od razu przewidziana była tylko do rozgrywki online. Pojedynek tutaj toczył się między zespołami Axis i Allied. Każdy z teamów miał na mapie zadania do wykonania. Przy okazji można było oczywiście eliminować innych graczy. Do wyboru mieliśmy kilka klas postaci, które dysponowały innym uzbrojeniem czy specjalistycznym wyposażeniem.

Battlefield 1942

Rok wcześniej pojawił się Battlefield 1942. To również wieloosobowy FPS, dzięki któremu mogliśmy wziąć udział w najbardziej znanych bitwach II wojny światowej. Do wyboru mieliśmy między innymi wojnę w zachodniej i wschodniej Europie, w Afryce i na Pacyfiku. Za każdym razem wybieraliśmy jedną ze stron oraz klasę postaci. Najczęściej rozgrywka polegała na zdobywaniu baz-punktów na mapie oraz ich kontrolowanie do końca gry. W odróżnieniu od Enemy Territory mogliśmy korzystać także z samochodów, czołgów, artylerii czy też samolotów. Gra była bardzo dynamiczna i mimo upływu lat nadal można w nią zagrać online bądź też w kampanii z botami.

Call of Duty

Pierwsze Call of Duty ukazało się w 2003 roku, czyli w podobnym okresie, co wyżej wymienione gry. Również i tutaj mogliśmy przenieść się do czasu II wojny światowej. Twórcy postawili w tym wypadku jednak na 3 osobne kampanie. W pierwszej wcielaliśmy się w brytyjskiego sierżanta, który wykonuje trudne zadania dla komandosów. Drugim jest amerykański spadochroniarz, który bierze udział w lądowaniu w Normandii. Trzecią zaś jest radziecki szeregowy, który walczy między innymi w bitwie o Stalingrad czy o Berlin. Łącznie mieliśmy tu aż 24 różnorodne misje, które różniły się lokalizacją, przeciwnikami czy poziomem trudności. Także i tu twórcy postawili na wierne odtworzenie klimatu, uzbrojenia czy umundurowania. Wprowadzono w grze także udany tryb multiplayer.

Oczywiście to nie wszystkie kultowe już dziś wojenne FPS-y. Możemy przecież wymienić takie gry czy serie jak: Men of War, Red Orchestra 2, Heroes & Generals, Medal of Honor: Airborne, Enemy Front, Brothers in Arms.